top of page

Psikoterapi Hakkında Sıkça Sorulanlar

Psikoterapi nedir?

Psikoterapi, amaca yönelik bir tedavi biçimidir. "Konuşma terapisi" olarak da bilinir. Gerekli eğitimleri almış bir uzman tarafından verilir. Amaç terapist ile danışan arasında etkili iletişim ve işbirliği kurarak, danışanın yaşadığı duygusal ve davranışsal sorunları ile ilgili içgörü kazanmasını ve bu sorunlarla başa çıkabilmek için sağlıklı çözümler üretebilmesini sağlamaktır.

Seanslar ne kadar sürüyor? Ne sıklıkla gelmeliyim?

Bir psikoterapi seansı 50 dakika sürer. Seanslar haftada bir tekrarlanır, bu sıklık sürecinizin seyrine göre değişebilir.

Bir psikoterapi seansında neler yapılıyor?

Bilişsel davranışçı terapi uygulanan bir seansta, işlevsel olmayan düşünce ve davranışlarınızı değiştirerek, sorunlarla başa çıkmanıza yardımcı olmak hedeflenir.

Ne zaman terapiye başvurmalıyım?

Hayatınızdaki olaylar, düşünceleriniz ve duygularınızla baş edemediğinizi hissettiğinizde ruh sağlığınızı korumak için terapiye başvurabilirsiniz. İhtiyaç hisseden herkes terapiye başvurabilir.

Terapi seanslarından en verimli şekilde yararlanmak için neler yapabilirim?

Görüştüğünüz terapistin uzmanlık ve tecrübesinin sizin yardım almak istediğiniz konuya uygun olduğundan emin olmak, terapistinize karşı dürüst olmak, önemli olduğunu düşündüğünüz olayları terapistinizle paylaşmak, terapi sürecine ve terapistinize güvenmek, terapistinizin size önerdiği aktiviteleri günlük hayatınızda uygulamaya çalışmak, seanslara düzenli devam etmek, süreçle ilgili fikir ve sorularınızı terapistinizle paylaşmak terapi seanslarından en verimli şekilde yararlanmanızı sağlar.

Psikoterapi nedir?: SSS
bottom of page